Dla kogo są uprawnienia energetyczne g2?
W Polsce od bardzo dawna nie było tak olbrzymiego zainteresowania szkoleniami cieplnymi SEP. Jest to bardzo dobra informacja dla polskiej i europejskiej gospodarki, która potrzebuje nie tylko wykwalifikowanych elektryków, ale również doświadczonych gazowników i ciepłowników.
Wielkie możliwości zarobkowe
Wszystkie przedsiębiorstwa, które działają w branży energetycznej bardzo chętnie zatrudniają wykwalifikowanych pracowników. Po ukończeniu szkolenia SEP i zdaniu egzaminu końcowego można znacząco poprawić swoją pozycję zawodową. Uprawnienia energetyczne g2 są idealnym wyborem przede wszystkim dla młodych ludzi, którzy chcą się rozwijać i poszukują pierwszej pracy. W dużej mierze to właśnie dzięki uprawnieniom cielnym można liczyć nie tylko na dobre zarobki, ale również na stabilne zatrudnienia. Branża energetyczna rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego też można znaleźć naprawdę ciekawą i satysfakcjonującą pracę.
Na jaką pracę można liczyć?
Uprawnienia energetyczne g2 są wymagane wtedy, gdy zamierzamy pracować z kotłami parowymi i kotłami wodnymi o mocy powyżej 50 kW. Uprawnienia cieplne wymagane są również wtedy, gdy zamierzamy pracować z urządzeniami wentylacji i klimatyzacji. Uprawnienia g2 zarezerwowane są dla palaczy kotłów, instalatorów, monterów i doświadczonych serwisantów. Pamiętać należy także o tym, że uprawnienia g2 przyznawane są tylko na 5 lat, dlatego też trzeba je systematycznie odnawiać.
Eksploatacja a dozór – jakie różnice?
Osoby, które chcą zdobyć uprawnienia energetyczne g2 powinny wziąć pod uwagę to, jakiego rodzaju prace chcą wykonywać w niedalekiej przyszłości. W dużym stopniu to właśnie od tego elementu zależy rodzaj egzaminu końcowego. Jak powszechnie wiadomo można ubiegać się nie tylko o uprawnienia eksploatacji, ale również o uprawnienia dozoru. Jeżeli chodzi o uprawnienia cieplne eksploatacyjne, to warto je zdobyć wtedy, gdy wykonywane przez nas prace dotyczyć będą obsługi, konserwacji, montażu i remontu urządzeń i sieci elektrycznych. Jeżeli chodzi o uprawnienia dozorowe SEP to jak łatwo się domyślić dotyczą one pracowników kierujących i sprawujących bezpośredni nadzór nad osobami, które na co dzień wykonują prace eksploatacyjne w zakresie obsługi, remontów, montażu i konserwacji urządzeń elektrycznych. Uprawnienia g2 dozoru są mile widziane również u pracowników technicznych, którzy zajmują się eksploatacją urządzeń cieplnych.