Sterowana regeneracja kości
Braki w uzębieniu mogą mieć bardzo duży wpływ na wiele aspektów codziennego funkcjonowania. Mogą być powodem kompleksów i niskiej samooceny, co z kolei przekłada się, m.in. na trudność w nawiązywaniu nowych znajomości. Niekompletne uzębienie prezentuje się mało estetycznie oraz utrudnia spożywanie posiłków, dlatego śmiało można stwierdzić, że jest to dość poważny problem. Na szczęście rozwój medycyny umożliwia uzupełnienie braków w uzębieniu, nawet jeśli do utraty zębów doszło wiele lat temu. Jest to możliwe dzięki rozwiązaniu, którym jest sterowana regeneracja kości. Jak przebiega sterowana regeneracja kości oraz na czym polega ten proces? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w tym artykule.
Czym jest sterowana regeneracja kości?
Sterowana regeneracja kości to zabieg, który polega na stosowaniu specjalnych preparatów kościotwórczych w celu stworzenia odpowiedniej podstawy pod wszczepienie implantu. Taki zabieg stosuje się, gdy u pacjenta występuje zanik tkanki kostnej szczęki. Taka sytuacja bardzo często ma miejsce, gdy utrata zębów nastąpiła wiele lat temu.
Celem tego zabiegu jest wytworzenie odpowiedniej ilości tkanki kostnej, która umożliwi wszczepienie implantu. Zanik tkanki kostnej szczęki jest dość poważnym problemem, jeśli zamierzamy odbudować ubytki zębowe. Sterowana regeneracja kości pozwala jednak zrekonstruować tkankę przy pomocy odpowiednich preparatów. Miejsce, w którym następuje odbudowa tkanki kostnej, musi zostać również odpowiednio zabezpieczone, tak aby zapobiec migracji tkanek miękkich w kierunku odnawiającej się tkanki kostnej.
O czym należy pamiętać przed zabiegiem sterowanej regeneracji kości?
Sterowana regeneracja kości jest zabiegiem, który pozwala odbudować tkankę kostną niezbędną do wszczepienia tytanowych implantów. Dzięki temu możemy uzupełnić braki zębowe, które powstały wiele lat temu. Należy jednak pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach przed zapisaniem się na taki zabieg.
Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że okres całkowitej regeneracji tkanki kostnej po zabiegu wynosi od 6 do 9 miesięcy. To oznacza, że najwcześniej po 6 miesiącach od zabiegu można rozpocząć proces implantacji, czyli wszczepiania implantów w miejsce nowopowstałej tkanki kostnej.
Należy również pamiętać o tym, że zabieg ten jest dość kosztowny, ponieważ regeneracja tkanki pod wszczepienie jednego implantu to koszt około 800 złotych.