Źle usunięty korzeń – co może zrobić dentysta?
Jednym z najczęściej występujących powikłań po nieodpowiedniej ekstrakcji zęba jest pozostawienie w dziąśle korzenia. Co gorsza, objaw ten nie uaktywnia się od razu. Wręcz przeciwnie – towarzyszący mu silny ból niejednokrotnie pojawia się nawet po roku (!) od ekstrakcji zęba. Jak mu zaradzić?
Dentysta Tarczyn źle usunął ząb. Co dalej?
Jeśli dentysta Wola Mrokowska źle usunął ząb i pozostawił jego korzeń, to niezbędna może się okazać pomoc chirurga szczękowego. Na szczęście nieprzyjemnym objawom można zapobiec. Wystarczy na kilka tygodni po usunięciu zęba zrobić prześwietlenie RTG (najczęściej we własnym zakresie), by przekonać się, czy ząb został usunięty w całości. Mając w ręce taki “dokument” można praktycznie od razu odwiedzić stomatologa lub nawet chirurga szczękowego. Dzięki temu usunięcie pozostałości korzenia będzie o wiele łatwiejsze.
Powikłania – o nich słów kilka
A co, jeśli osoba do końca nie wie, że w jej dziąśle pozostał ząb? Pierwszym objawem takiego niedopatrzenia ze strony dentysty będzie oczywiście pojawiający się ból. Z biegiem czasu zacznie w tej okolicy powstawać charakterystyczna opuchlizna, której usunięcie nie jest możliwe. Co gorsza, opuchlizna ta może wzrastać w tempie ekspresowym! Jeśli w zębie pojawił się ostry stan zapalny, to zmiany te będą się pogarszać z godziny na godzinę.
Jak leczyć? Co może pomóc?
W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem pozostaje antybiotyk. Dentysta Wola Mrokowska przepisze go w celu wyeliminowania wspomnianej opuchlizny. Wielu pacjentów podkreśla, że podanie już pierwszej dawki leku pozwala uzyskać znaczną poprawę stanu zdrowia. Na skutek działania antybiotyku stan zapalny zostaje zahamowany, a pozostały w okolicach zęba płyn zostaje szybko usunięty w naturalny sposób (struktura dziąsła ulega pęknięciu). Należy pamiętać, że w przypadku pojawienia się dużego stanu zapalnego konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. W przeciwnym razie powstała w ten sposób opuchlizna może zacząć oddziaływać na gardło, krtań, a nawet tchawicę pacjenta, poważnie utrudniając mu oddychanie.
Podsumowując, każdy stomatolog Tarczyn dąży do tego, aby świadczyć swoje usługi w pełni profesjonalnie. Czasem jednak zdarza się, że w otworze po zębie pozostają drobinki chorej i zniszczonej tkanki. Dlatego tak ważne jest dokładne oczyszczenie rany i jej zabezpieczenie.