sob.. lip 20th, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Czy powinno się usuwać ósemki?

dentysta, dbanie o zęby
Podziel się

Ósemki to szczególny rodzaj zębów. Nie wyrastają u każdego człowieka, przez co często nazywane są zębami mądrości. Jak jednak dziś już wiemy, nie mają one żadnego związku z predyspozycjami intelektualnymi, a są wynikiem po prostu naszego DNA. Często wręcz osoby z takim zębami pytają, czy powinny się ich pozbyć. Kiedy usunąć ósemki, a kiedy można je pozostawić?

Dlaczego ósemki wyrastają?

Zanim przejdzie się do tego, czy należy usuwać ósemki, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, z jakiego powodu w ogóle one wyrastają, skoro mogą być z nimi tak duże problemy. Do czego służą zęby mądrości?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że zęby te zanika u ludzi. Dawniej człowiek musiał żywić się dużą liczbą surowych produktów, które wymagały rozdrabiania. Do tego zadnia przydawały się dodatkowe zęby trzonowe. Dziś, gdy dieta opiera się na produktach przetworzonych w różny sposób, zęby trzonowe tracą na ważności, co doprowadza do ich stopniowego zanikania. Dlatego też ósemki, które niegdyś były podstawą, dziś są już rzadkością.

Kiedy usunąć ósemki?

Skoro już wiadomo, z jakiego powodu u niektórych ludzi pojawiają się zęby mądrości, warto się teraz zastanowić nad tym, czy trzeba usunąć ósemki, gdy się one pojawią. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Ostatnie zęby trzonowe, czyli ósemki, potrafią sprawiać naprawdę wiele problemów. Przede wszystkim w linii zębów często nie ma już na nie miejsca, co powoduje, że wyrastają pod złym kątem, negatywnie oddziałując na szczękę i położenie innych zębów. Co więcej, nawet jeśli wyrosną poprawnie, znajdują się w miejscu, do którego ciężko dotrzeć ze szczoteczką do zębów, co powoduje, że nadmiernie się one psują. Czy należy usuwać ósemki? Jeśli tylko powodują one problemy w postaci próchnicy czy też położenia innych zębów oczywiście tak.
Jak się jednak okazuje, nie zawsze zęby mądrości będą sprawiały kłopoty. Zdarza się i tak, że wyrastają poprawnie, można je swobodnie myć i utrzymywać w dobrym stanie. W takim wypadku nie ma żadnej przesłanki do tego, aby się ich pozbywać. Dopóki nie stanowią problemu, polecane jest ich pozostawieni. Po pierwsze oszczędzi się sobie często bolesnego zabiegu, który dodatkowo przez kilka dni może utrudniać spożywanie pokarmów. Co więcej, zyska się dodatkowe zęby, które mogą przyczynić się do wygodniejszego jedzenia.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.