pon.. maj 20th, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Czym są uprawnienia sepowskie?

narzędzia, SEP
Podziel się

W branży elektrycznej niezwykle ważne są uprawnienia sepowskie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kursy SEP przeprowadzane są na terytorium całego państwa.

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Jest to idealna szansa dla młodych elektryków, którzy poszukują wymarzonego stanowiska. Nikt nie powinien narzekać na brak pracy, ponieważ zapotrzebowanie na elektryków cały czas jest bardzo duże. Rozwój technologiczny sprawił, że sepowskie uprawnienia są obecnie obligatoryjne, jeśli zależy nam na pracy w branży elektrycznej. Praca elektryka nie jest łatwa, dlatego potrzebne są określone kwalifikacje i umiejętności. Warto dodać, że szkolenie może odbywać się zdalnie, dlatego nie trzeba nawet wychodzić ze swojego domu. Niestety egzamin jest już przeprowadzany w formie stacjonarnej, a do tego jest ustny, dlatego trzeba się naprawdę rzetelnie przygotować. Kursy SEP są dostępne dla wszystkich osób pełnoletnich, które mają pełną zdolność do czynności prawnych i minimum podstawowe wykształcenie. Po zdaniu egzaminu można wykonywać prace związane z elektryką. Tak naprawdę każdy elektryk musi mieć aktualne SEP uprawnienia. Warto również dodać, że uprawnienie SEP jest ważne jedynie przez pięć lat. Niestety po tym czasie trzeba powtórnie przystąpić do kursu i jeszcze raz zaliczyć egzamin. Dla niektórych osób może to być duże wyzwanie, ponieważ po takim czasie pamięta się z reguły mało informacji.

Uprawnienia sepowskie

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że kursy SEP można podzielić na szkolenia elektryczne, energetyczne oraz gazowe. Są one oznaczone jako G1, G2 oraz G3. Największym uznaniem cieszą się kursy elektryczne, czyli G1, które skierowane są do osób pracujących przy dozorze oraz eksploatacji urządzeń, a także sieci elektroenergetycznych. Żeby zdobyć uprawnienia trzeba najpierw przejść specjalistyczne szkolenie. Takie szkolenia są organizowane w całym kraju przez firmy szkoleniowe. Ważne jest również, żeby wybrać sprawdzoną firmę szkoleniową, która przygotuje nas dobrze do egzaminu. Warto dodać, że cena egzaminu jest ustalona odgórnie i wynosi zawsze 260 zł brutto. Trzeba jednak uważać, ponieważ przepisy prawa zmieniają się każdego roku. To oznacza, że informacje, których uczyłeś się jeszcze kilka lat wstecz mogą już być nieaktualne. Na egzaminie nie powinny pojawić się zagadnienia, które nie były poruszane w czasie kilkunastogodzinnego szkolenia. Uprawnienia SEP dają możliwość zdobycia nowej wiedzy, nauka ta nie jest bezużyteczna dlatego warto zastanowić się, czy nie poszerzyć swoich umiejętności.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.