sob.. lip 20th, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Dlaczego warto mieć uprawnienia SEP?

uprawnienia SEP
Podziel się

Stowarzyszenie Elektryków Polskich – pod tą nazwą kryje się organizacja, która zrzesza techników i inżynierów, a także osoby kształcące się na dane stanowiska. Co więcej, tworzy specjalne szkolenia, gdzie każda pełnoletnia osoba może zdobyć uprawnienie SEP w postaci odpowiedniego certyfikatu. W artykule opiszemy, jakie są typy takich kwalifikacji oraz dla kogo są one przeznaczone.

Uprawnienia SEP – trzy rodzaje

SEP uprawnienia są bardzo ważne. Bez nich nie ma mowy o tym, aby w pełni legalnie pracować jako elektryk. Umiejętność te pozwalają obsługiwać skomplikowane urządzenia i operować przy prądzie do określonego natężenia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na uczestnictwo w kursach SEP i przystąpienie od ustnego egzaminu. Na takich szkoleniach przekazywana jest wiedza teoretyczna oraz praktyczna. Ze względu na rodzaj uprawnień sepowskich, kursy podzielone są na trzy grupy: G1 (dla ludzi zajmujących się eksploatacją lub dozorem urządzeń elektroenergetycznych wytwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną), G2 (tutaj mowa jest o instalacjach cieplnych) oraz G3 (chodzi o sieci gazowe).

Jakie możliwości dają uprawnienia SEP?

Zgodnie z powyższymi informacjami SEP uprawnienia umożliwiają pracownikom przede wszystkim wykonywanie wszelkich prac związanych z eksploatacją, a także dozorem urządzeń elektrycznych i innych sprzętów zasilanych z sieci elektrycznej. Co więcej, mając uprawnienie SEP, każdy dostaje szansę na rozwój zawodowy. Mało tego, w legalny sposób może również konserwować i remontować maszyny pracujące pod danym napięciem. Dzięki takim kwalifikacjom, po ukończeniu szkolenia, młody człowiek szybciej będzie przyjęty do profesjonalnej firmy (także na rynku zagranicznym), a nawet otrzyma upragniony awans.

Szkolenia SEP – ogólne informacje

Wracając jeszcze na koniec do samych kursów, to są one organizowane w wielu placówkach w naszym kraju, nie tylko w dużych miastach. Nie trwają długo, bo tylko do kilku do kilkunastu godzin. Co ważne, mogą być prowadzone również drogą internetową. Taka forma online jest wygodniejsza. Po ukończeniu szkolenia, uczestnik musi zdać ustny egzamin. Dopiero pozytywny wynik sprawi, że po upływie czternastu dni otrzyma się świadectwo, które będzie dowodem na to, że ma się uprawnienie SEP (ważne maksymalnie przez okres pięciu lat). Z takim dokumentem i nowymi kwalifikacjami jest lepsza perspektywa na przyszłość, a więc pewność stabilnego i bardzo dobrze płatnego zatrudnienia w szeroko rozumianej branży elektronicznej.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.