niedz.. kwi 21st, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Styropianowe kasetony sufitowe – podstawowe parametry i cechy

remont, kasetony ścienna
Podziel się

Styropian to idealne tworzywo budowlane. Jest on lekki, wytrzymały, odporny na zmiany temperatury i oddziaływanie akustyczne. Nic więc dziwnego, że bardzo często wchodzi on w skład kasetonów, bez których trudno sobie wyobrazić nowoczesną i funkcjonalną aranżację sufitową. Czym zatem charakteryzują się styropianowe kasetony sufitowe?

Izolacja na najwyższym poziomie

Kasetony ścienne i sufitowe to nie tylko ciekawy pomysł na aranżacyjne wzbogacenie wnętrza, ale też… na jego wyciszenie i ocieplenie. Choć typowy kaseton wyróżnia się dość niewielką grubością (zaledwie kilka milimetrów) to wystarczy on, by wytłumić sporą część drgań i zwrócić część ciepła. Szczególną popularnością panele sufitowe cieszą się w blokach, w których – ze względu na ich położenie – szczególnie pożądane jest wytłumienie pomieszczenia znajdującego się w górnej półsferze.

Piękno, które naprawdę robi wrażenie

Nie da się ukryć, że kaseton sufitowy jest naprawdę piękny. Widać to zwłaszcza na przykładzie rozwiązań trójwymiarowych, które wprowadzają do aranżacji sufitu sporo głębi. Poza tym ich zaletą jest optyczne powiększenie pokoju, co ma istotne znaczenie zwłaszcza wewnątrz niewielkich mieszkań. To samo zresztą dotyczy rozwiązań ściennych, które – dzięki modelowaniu trójwymiarowemu – nadają wnętrzu pomieszczenia zupełnie nowego wyglądu. Kasetony ścienne wykonane ze styropianu są co prawda droższe od sufitowych, ale za to bardzo proste w montażu. Mają one jednak pewną wadę, która związana jest z ich… niewielką odpornością na oddziaływanie mechaniczne. I właśnie dlatego nie sprawdzają się one jako sposób wykończenia pokoju dziecięcego.

Niewielka gramatura

Nie ulega wątpliwości, że kasetony sufitowe są po prostu… lekkie. Wynika to z właściwości wspomnianego styropianu, który co prawda nie jest twardy, ale za to charakteryzuje się niewielką masą. W przeciwieństwie do np. rozwiązań drewnianych, styropianowe panele sufitowe są bardzo łatwe w montażu. Najczęściej wystarczy nałożyć na nie warstwę kleju, by przez wiele lat utrzymały się one w określonym miejscu. W przypadku rozwiązań drewnianych, konieczne jest już zastosowanie bardziej złożonych rozwiązań mocujących.

Kilka słów podsumowania

Niezależnie od swej formy, kaseton sufitowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem w kontekście aranżacji ścian. Niestety – jeśli weźmie się pod uwagę jego ścienne odpowiedniki – może pojawić się problem z jego trwałością. Mimo to nie ulega wątpliwości, że styropian nadal pozostaje bardzo funkcjonalnym narzędziem wykończenia wnętrz.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.