sob.. lip 20th, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Jak zwalczyć strach przed dentystą?

szczoteczka do zębów, dentysta, stomatolog
Podziel się

Dentofobia ma różne swoje oblicza. Czasami bywa na tyle łagodna, że nie uniemożliwia całkowicie leczenia zębów, tak więc człowiek jakoś sobie z nią radzi, a stomatolodzy Wolsztyn są w stanie mu pomagać, nawet jeśli jest to dla niego trudne i ciężkie.

Fobia fobii nierówna

Poważny problem pojawia się jednak w momencie, gdy strach przed dentystą zaczyna się wyraźnie nasilać i osiąga tak porażający rozmiar, że staje się poważną przeszkodzą w życiu. Zaawansowane fobie wymagają specjalistycznego leczenia. Przez nie dentysta Wolsztyn stanie się w oczach pacjenta najbardziej przerażającą osobą w życiu, a tak to zdecydowanie nie powinno wyglądać. Z silnymi i mocno zakorzenionymi lękami raczej nikt nie jest w stanie uporać się samodzielnie. W takich przypadkach konieczna okazuje się konsultacja z psychologiem bądź terapeutą. Zazwyczaj w celu całkowitego pozbycia się fobii należy ukończyć cały cykl spotkań, który złoży się na terapię.

Przebieg terapii w dentofobii

O dziwo jednak akurat dentofobię łatwo można wyleczyć. Pacjenci szybko uczą się tego, że stomatolog Wolsztyn wcale nie chce im zrobić krzywdy, a chce im jedynie pomóc i za każdym razem zrobi to tak, by proces leczenia przebiegł w warunkach maksymalnie komfortowych. W przypadku tej choroby terapia trwa zwykle nie dłużej niż pół roku, a czasem obejmuje wyłącznie kilka godzinnych spotkań. Warto tu też zaznaczyć, że takie terapie są skuteczne niemalże w stu procentach, bo wbrew pozorom strach przed dentystą nie jest trudny do zwalczenia, nawet jeśli zmagającym się z nim osobom tak się właśnie wydaje.

Terapię, której celem będzie przekonanie pacjenta, że dentysta Wolsztyn nie jest żadnym potworem, może przeprowadzić zarówno psychoterapeuta, jak i psycholog. Warto jednak zwrócić uwagę na jej nurt. W przypadku dentofobii najlepsze i najszybsze efekty przynosi terapia poznawczo-behawioralna, która pokazuje pacjentowi różne techniki walki z lękiem, jakie ten może później wykorzystywać w praktyce już do końca swojego życia.

Szczerość w gabinecie

O swojej fobii zawsze warto też porozmawiać bezpośrednio ze stomatologiem. Dobry stomatolog Wolsztyn na pewno zrozumie swojego pacjenta, wykazując się postawą empatyczną. Mając świadomość jego strachu, poświęci mu nieco więcej czasu i przeznaczy go na dłuższą rozmowę, która pozwoli obniżyć poziom lęku. Niektórzy umawiają się też ze swoimi dentystami na specjalny gest, który jest wykonywany przez pacjenta w momencie, gdy zaczyna on potrzebować krótkiej przerwy, bo odczuwa zbyt silny dyskomfort.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.