sob.. cze 15th, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Kiedy warto udać się z dzieckiem do ortodonty?

wizyta dziecka u ortodonty
Podziel się

Piękne zdrowe i białe zęby to marzenie każdego. Chcąc, by się spełniło, należy zatroszczyć się o nie już od najmłodszych lat. Kiedy należy udać się z dzieckiem do ortodonty?

Od czego zacząć?

Zgryz odgrywa bardzo ważną rolę w trakcie mówienia, żucia pokarmów czy oddychania. Jego nieprawidłowe ukształtowanie to częsta przyczyna problemów u dzieci, a następnie dorosłych ludzi.

Dziecko należy obserwować już od momentu, gdy zaczną wyrzynać się pierwsze ząbki. W sytuacji, gdy zgryz dziecka rozwija się prawidłowo, ortodonta dziecięcy Olsztyn powinien zostać odwiedzony najpóźniej w wieku 6-7 lat, gdy dziecku zaczynają wyrastać stałe zęby.

Kolejna wizyta u ortodonty Olsztyn powinna być przewidziana, gdy dziecko będzie miało już wszystkie zęby stałe, czyli w wieku 11 – 13 lat.

Kiedy konieczna jest wcześniejsza wizyta u ortodonty?


Nie zawsze rodzice mogą zwlekać z wizytą u ortodonty Olsztyn do momentu pojawienia się pierwszych zębów stałych. Czasami jest konieczna wcześniejsza interwencja.

Ortodonta Olsztyn koniecznie musi zająć się dzieckiem, gdy rodzice lub lekarz rodzinny zaobserwują częste oddychanie przez usta zamiast przez nos. Niepokojące jest również nieustanne otwieranie i zamykanie buzi.

Ortodonta dziecięcy Olsztyn jest również niezbędny, gdy dziecko ma złe nawyki. Gryzienie kredek, zgrzytanie zębami czy długotrwałe używanie smoka jest bardzo szkodliwe i zwiastuje duże problemy z ukształtowaniem prawidłowego zgryzu.

Rodzice również od najmłodszych lat powinni zwracać uwagę na wygląd dziecka. Wystające przednie górne zęby, wypukły lub wklęsły profil twarzy czy nachodzenie zębów na siebie są wyraźnym sygnałem dla rodziców, że konieczny będzie aparat ortodontyczny Olsztyn.

Jak wybrać aparat ortodontyczny?


Większość dzieci boi się wizyty u dentysty. Ortodonta Olsztyn wydaje się być jeszcze bardziej tajemniczym lekarzem, nie znaczy to jednak, że będzie to dla dziecka nieprzyjemna wizyta.

W trakcie pierwszej wizyty ortodonta dziecięcy Olsztyn skoncentruje się na przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Następnie obejrzy zgryz dziecka, by ustalić czy zęby mają prawidłowe ułożenie względem siebie. Niezbędne jest również wykonanie zdjęć czaszki oraz pobranie wycisku zębów, które będą stanowiły wzór, by przygotować model szczęki i żuchwy.

Wybierając aparat ortodontyczny Olsztyn, lekarz może zaproponować aparat stały lub ruchomy. Ruchomy aparat ortodontyczny jest zalecany dla młodszych dzieci (4-12 lat). Stały aparat ortodontyczny Olsztyn jest zalecany dla dzieci do 17 roku życia.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.