niedz.. maj 19th, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Różne odmiany stomatologii

zdrowe zęby, wizyta u dentysty
Podziel się

Nie istnieją ktoś taki jak “uniwersalny” stomatolog Wrocław, który potrafiłby zająć się absolutnie każdym problemem związanym ze stanem uzębienia i stanem jamy ustnej. Każdy lekarz, nawet dentysta, ma swoją określoną specjalizację i to w obrębie niej stara się działać, bo to na niej zna się najlepiej.

Nie ma sensu, by osoba dorosła udała się na jakąkolwiek wizytę do stomatologa dziecięcego (chyba że idzie na nią wraz ze swoim dzieckiem), tak jak i z próchnicą lepiej nie wybierać się do chirurgia stomatologicznego. Jakie odmiany tej dziedziny medycznej można więc wyróżnić i czym tak konkretnie może zajmować się dobry dentysta Wrocław?

Stomatologia dziecięca

Pierwsza popularna odmiana stomatologii to oczywiście stomatologia dziecięca. Jak każdy może się domyślać, zajmuje się ona chorobami jamy ustnej i chorobami zębów rozwijającymi się u osób najmłodszych, czyli tych poniżej osiemnastego, czasem i szesnastego roku życia. Dziecięcy dentysta Wrocław musi potrafić leczyć zarówno zęby stałe, jak i te mleczne, a raczej przede wszystkim te mleczne. Musi też wykazywać się odpowiednim usposobieniem. Lekarz, do którego trafiają mali pacjenci, przeważnie rozpoznaje u nich objawy próchnicy, dlatego to na leczeniu tej popularnej choroby koncentruje się cała stomatologia dziecięca.

Protetyka stomatologiczna

Kolejną ważną specjalizacją jest protetyka stomatologiczna. Warto tu jednak sobie powiedzieć, że nie tylko stomatolog Wrocław po odpowiednich studiach może się nią zajmować, bo coraz częściej jest tak, że już po ukończeniu pewnych kursów można przejść do wykonywania specjalistycznych protez. Mimo wszystko trzeba mieć do tego odpowiednie kompetencje i właściwe doświadczenie, uzyskane w specjalistycznych szkołach i placówkach medycznych. Protetyka nie jest wcale taka prosta, jak to mogłoby się wydawać.

Ortodoncja

Stomatologii często w ogóle nie łączy się z ortodoncją, a jednak to ta druga specjalizacja jest odmianą tej pierwszej. Dobry dentysta Wrocław może w jakimś stopniu skupić się na leczeniu różnych wad zgryzu, które nie zawsze wymagają założenia aparatu ortodontycznego. Jeżeli jednak ten aparat okazuje się konieczny, lepiej jednak dopasować do do zgryzu z pomocą doświadczonego ortodonty. Wbrew pozorom nie są to kwestie wyłącznie estetyczne. Nieprawidłowy zgryz zawsze rzutuje na ogólny stan uzębienia, a wtedy i dentysta Wrocław na niewiele może się zdać.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.