sob.. lip 20th, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Szkolenia sep Warszawa

kurs SEP, szkolenie SEP, uprawnienia elektryka
Podziel się

Każda branża rządzi się swoimi specyficznymi wymaganiami, kwalifikacjami i uprawnieniami, które są konieczne, aby określony rodzaj prac wykonywać bezpiecznie i legalnie. Doskonałym tego przykładem są uprawnienia sep, które są jednymi z elementarnych wymagań dla wszystkich osób, które chcą podjąć zatrudnienie w obszarze związanym z energetyką lub elektrycznością.

Charakterystyka uprawnień sep

Uprawnienia sep Warszawa to rodzaj kwalifikacji zawodowych, które umożliwiają samodzielne wykonywanie pracy przy urządzeniach generujących prąd, energię cieplną oraz gaz. Aby je zdobyć nie ma konieczności kończenia specjalnej szkoły czy posiadania specjalistycznego doświadczenia w tej branży. Wystarczy być osobą pełnoletnią z minimalnym, podstawowym wykształceniem i chęciami do nauki i rozwijania swoich kompetencji.
Etapy przygotowania do otrzymania państwowego świadectwa kwalifikacji są dwa. Pierwszy to udział w szkoleniu organizowanym przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Szkolenie jest obowiązkowe dla wszystkich osób, które ubiegają się o uprawnienia sep Warszawa po raz pierwszy. Szkolenie sep Warszawa nie jest obligatoryjne dla osób, które chcą jedynie odnowić swoje uprawnienia po upływie 5 lat (gdyż na taki okres wydawane jest państwowe świadectwo kwalifikacji). Kurs można zrobić w każdym większym mieście lub w formie zdalnej. Trwa on kilka godzin, w trakcie których eksperci dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z kursantami.
Drugim etapem po szkoleniu jest egzamin państwowy. Egzamin jest przeprowadzany zawsze w formie stacjonarnej po uprzednim potwierdzeniu tożsamości. Egzamin nadzoruje Urząd Regulacji Energetyki, który w terminie 14 dni wystawia świadectwo kwalifikacji.

Rodzaje uprawnień sep

Obecnie wyróżniamy trzy główne rodzaje uprawnień sep:

  • G1 skierowane są do osób odpowiedzialnych za eksploatację urządzeń, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych,
  • G2 dla osób pracujących z sieciami ciepłowniczymi,
  • G3, czyli kursy gazowe dla osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci gazowej.

Odnowienie uprawnień

Uprawnienia sep Warszawa są ważne przez okres 5 lat. Po tym czasie należy ponownie przystąpić do egzaminu, ale nie ma już konieczności wzięcia udziału w kursie. Szkolenia sep Warszawa są jednak polecane przez ekspertów, nawet jeśli przepisy do tego nie obligują. Szkolenie sep Warszawa to bowiem świetna okazja do usystematyzowania i odświeżenia wiedzy i zapoznania się ze zmieniającymi się przepisami w obszarze energetyki czy elektryczności.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.