sob.. cze 15th, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Zanik kości szczęki – jak sobie z nim poradzić?

zanik kości uzębienia, dentysta
Podziel się

Zanik kości szczęki to poważny problem, który dotyka najczęściej osoby po ekstrakcji zęba. Jeśli taka osoba nie zdecydowała się na uzupełnienie braku implantem, może się okazać, iż kości żuchwy będą zanikać. Na czym polega to zjawisko oraz jak sobie nim poradzić?

Na czym polega zanik kości szczęki

Zjawisko to nazywane jest atrofią. Pojawia się wtedy, gdy pacjent nie uzupełnia ubytków w uzębieniu. Nawet utrata tylko jednego zęba może prowadzić do nieodwracalnych zmian w obrębie kości żuchwy.
Zanik może pojawić się już po trzech miesiącach od utraty zęba. Wtedy to kość traci swoje naturalne obciążenie. Jeśli tkanka kostna przestanie być używana (wcześniej działała na nią duża siła – nacisk przeżuwającego zęba), zacznie ulegać ona zanikowi. Kość szczękowa może także zanikać w wyniku paradontozy, osteoporozy, czy nowotworu.

Jakie konsekwencje ma zanik kości szczęki?

Warto zastanowić się zatem, jakie konsekwencje niesie za sobą nieleczony zanik kości szczęki. Przede wszystkim, będzie to asymetria uśmiechu, gdyż sąsiadujące ze sobą zęby będą na siebie nachodzić. T sytuacja może prowadzić do zaburzeń zgryzu, chorób przyzębia czy ścierania szkliwa. By poradzić sobie z tym problemem, pomocna może okazać się sterowana regeneracja kości.

Na czym polega sterowana regeneracja kości?

W przypadku, jeśli dotyczą nas powyższe problemy, koniecznie trzeba zastanowić się, na czym polega sterowana regeneracja kości oraz rozpocząć leczenie.
Polega ona na wszczepieniu w obszarze, który trzeba zregenerować, szczepu kostnego. Składa się on z bloków kostnych, biomateriałów, a także komórek pobranych z osocza pacjenta. Następnie wszczep należy zabezpieczyć błoną zaporową. Ma ona za zadanie ochronę regenerowanego miejsca poprzez uniemożliwienie wniknięcia do ubytku tkanek miękkich.
Już po kilku miesiącach od tego zabiegu kość zostanie odpowiednio zregenerowana. Pacjent może wtedy poddać się leczeniu implantologicznemu. Jest to konieczne, by nie doprowadzić do sytuacji sprzed zabiegu.

Jak widać przy ubytkach w uzębieniu, leczenie implantologiczne jest niezwykle ważne. Jeśli jednak zdecydujemy się na nie za późno, ubytki w kości można z powodzeniem zregenerować. Należy wykonać wtedy sterowaną regenerację kości. Jest to jednak dość skomplikowany zabieg, którego, przy odpowiednim leczeniu możemy uniknąć.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.