sob.. cze 15th, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Dentysta w ciąży i przy karmieniu piersią

Dentysta
Podziel się

W poglądach wielu osób, niekiedy również specjalistów pokutują mity dotyczące stanu zębów kobiet w ciąży i karmiących piersią. To, co w krajach zachodnich jest standardem, w Polsce dopiero przebija się przez nawarstwione mity i przesądy. A jest to proste zdanie, że zarówno w ciąży jak i przy karmieniu naturalnym można leczyć zęby. Niestety poglądy sprzeczne można usłyszeć także od dentystów. Dlatego warto zwrócić uwagę czy stomatolog Łódź jest dokształcony w tym temacie.

Kontrola i leczenie zębów w ciąży

Jeszcze do niedawna w polskim społeczeństwie funkcjonowało powiedzenie, że jedna ciąża zabiera matce jeden ząb. Jest to kategoryczna nieprawda. Dobra klinika dentystyczna Łódź nie tylko przyjmie ciężarną kobietę, ale wręcz będzie zalecała wizytę. Każdy douczony dentysta Łódź wskaże, że infekcja zębów może mieć tragiczne skutki dla dziecka – dlatego mniejszym stresem jest wyleczenie ubytków w czasie ciąży niż życie w bólu i próby wyleczenia naturalnymi sposobami. Kobiety w ciąży mogą być leczone – w razie konieczności podaje się im antybiotyk bezpieczny dla płodu – który nie przenika przez łożysko. Analogicznie sytuacja wygląda z leczeniem bólu – istnieją znieczulenia dla kobiet w ciąży – nie trzeba, zatem cierpieć. Dentysta Łódź nie wykona jednak przyszłej matce zdjęć rentgenowskich – takie wykonuje się w stanie wyższej konieczności gdyż są ryzykowne dla dziecka. Uznaje się, że każda kobieta powinna w czasie trwania ciąży minimum dwa razy odwiedzić dentystę – zapobiegnie to ubytkom spowodowanym przez zmiany hormonalne. Większość ginekologów przypomina swoim pacjentkom, że klinika dentystyczna Łódź powinna być przez nie odwiedzona w czasie ciąży.

Czy matka karmiąca piersią może się leczyć?

A co po urodzeniu dziecka? Jeśli wokół leczenia w ciąży narosło sporo mitów, to okres karmienia jest jeszcze bardziej obarczony nieprawdą. W czasie karmienia można być leczonym w normalny sposób. Większość specyfików jest całkowicie bezpieczne zarówno dla matki jak i karmionego dziecka. W razie konieczności stomatolog Łódź może skorzystać z Laktacyjnego Leksykonu Leków, lub konsultować przepisywane leki z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Niestety zdarzają się dentyści nieposiadający aktualnej wiedzy w tym temacie, lub mający trudność w znalezieniu odpowiednich badań. Należy jednak pamiętać, że czas ciąży plus czas laktacji może trwać nawet kilka lat – nie ma powodu by w tym okresie zaniedbać uzębienie – to groźne zarówno dla matki jak i dziecka – bo zdrowa mama to szczęśliwa mama.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.