sob.. lip 20th, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Jakie są najpopularniejsze systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych?

pożar, system ochrony przeciwpożarowej
Podziel się

Skuteczna ochrona przeciwpożarowa bardzo często zależy od zastosowanych systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych. Aby wybrać najlepszy system warto dokładnie zapoznać się z najpopularniejszymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Producenci cały czas rozwijają swoje systemy korzystając z zaawansowanych technologii, dzięki czemu można znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa.

Niezawodne systemy sygnalizacji pożaru

Najpopularniejsze zabezpieczenia p.poż to oczywiście systemy sygnalizacji pożaru (SSP). Są to wbrew pozorom bardzo proste urządzenia, które odpowiedzialne są za automatyczne sygnalizowanie o pożarze. W każdym obiekcie powinny znaleźć się również stałe urządzenia gaśnicze. Systemy SSP zaprojektowane są w taki sposób, aby bardzo szybko wykryć zagrożenie i uruchomić alarm. Instalacja może być uruchamiana ręcznie albo za pomocą specjalnych czujników. Jeżeli szybko wykryjemy zagrożenie to możliwe będzie uruchomienie urządzeń przeciwpożarowych. Mowa tutaj między innymi o drzwiach pożarowych, klapach dymnych, czy też o specjalnych urządzeniach oddymiających.

Instalacje tryskaczowe

Instalacje tryskaczowe to podstawowe zabezpieczenia p.poż, które można spotkać w wielu obiektach użyteczności publicznej. Głównym czynnikiem gaśniczym jest woda. W momencie wystąpienia pożaru automatycznie uruchamiane są pompy tryskaczowe. Aby wybrać najlepsze urządzenia tryskaczowe warto zwrócić uwagę na rodzaj produkcji w danym obiekcie, a dokładniej mówiąc na składowane materiały.

Systemy oddymiania

Opisując najpopularniejsze systemy przeciw pożarowe zabezpieczenia warto wspomnieć również o systemach oddymiania. Jak sama nazwa wskazuje głównym zadaniem systemów tego typu jest usunięcie dymu z wybranego obiektu. Oddymianie grawitacyjne najczęściej wykorzystywane jest do odprowadzania dymu i ciepła z obiektów wielkokubaturowych. Mowa tutaj między innymi o halach magazynowych i halach produkcyjnych.

Pozostałe systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych warte uwagi

Zaawansowane systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych oparte są również na instalacjach zamknięć przeciwpożarowych. Ogromną rolę odgrywają również przeciwpożarowe wyłączniki prądu. Mowa tutaj o prostych urządzeniach, które umożliwiają błyskawiczne odcięcie prądu do poszczególnych obwodów. Systemy tego typu zaprojektowane są w taki sposób, aby nie odcinać od zasilania instalacji i urządzeń, których funkcjonowanie jest niezbędne w trakcie zagrożenia pożarem.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.