sob.. cze 15th, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Na czym polega dłutowanie zębów

dentysta, narzędzia do mycia zębów
Podziel się

Niektóre zabiegi, które przeprowadzają stomatolodzy są znacznie bardziej skomplikowane niż usuwanie próchnicy i plombowanie. Należy do nich między innymi dłutowanie zębów. To sytuacja, w której stomatolog Rzeszów usuwa je chirurgicznie. Sprawdź, w jakich sytuacjach przeprowadza się dłutowanie i jak wygląda zabieg.

Kiedy dłutowanie zęba jest konieczne?

Chirurgiczna ekstrakcja najczęściej dotyczy ósmych zębów. Po pierwsze dlatego, że są one położone głęboko w dziąśle, a ich korzenie są tak zakrzywione, że dentysta rzeszów sobota nie ma możliwości usunąć ich tradycyjnie. Po drugie powodem chirurgicznego wyrywania jest zatrzymanie tych zębów w dziąśle.

Zatrzymanie ósemki to sytuacja, w której ząb w ogóle nie przebił się przez dziąsło, ale widoczny jest tylko jego fragment. Pacjent, u którego tak się stało często odczuwa ból sąsiednich zębów. Zdarza się też, że dochodzi do ich stłoczenia, bo ósemka naciska na nie.

Stomatolog Rzeszów wykonuje zdjęcie panoramiczne zębów i jeśli widzi, że przyczyną ból jest ósemka, wyrywa ząb chirurgicznie albo kieruje pacjenta do stomatologa o tej specjalizacji.

Jak wygląda zabieg dłutowania ósemki?

Na samym początku dentysta rzeszów sobota znieczula pacjenta miejscowo. Potem nacina dziąsło i odsłania je, by zobaczyć cały ząb. Potem wyjmuje ząb z kości. Czasem zdarza się, że nie da się go usunąć w całości. Wtedy musi wydobywać go narzędziami chirurgicznymi po kawałku. To sprawia, że zabieg może trwać kilkadziesiąt minut.

Często lekarz korzysta w czasie zabiegu z mikroskopu stomatologicznego. Dzięki niemu dokładnie widzi ząb, który musi wyjąć i może pracować trochę szybciej. Na samym końcu dentysta Rzeszów sobota zszywa dziąsło. Po 7 – 10 dniach pacjent musi przyjść do gabinetu na kontrole i zdjęcie szwów

Powikłania po zabiegu

Po zabiegu najczęściej szczęka jest opuchnięta, a miejsce po usuniętym zębie może mocno boleć. Dentysta Rzeszów sobota przepisuje pacjentowi środki przeciwbólowe, które łagodzą te dolegliwości.

Bezpośrednio po zabiegu nie wolno przez kilka godzin jeść, a pić można tylko przez słomkę. Należy na jakiś czas zrezygnować z alkoholu i papierosów oraz wysiłku fizycznego.

Warto mieć na uwadze to, że po zabiegu wyrywania ósemek przez kilka dni będzie się w niedyspozycji. Wielu pacjentów potrzebuje zwolnienia lekarskiego.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.