sob.. cze 15th, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

RTG zębów – co warto wiedzieć na temat tego badania obrazowego?

zdrowe zęby, prosty zgryz, stomatolog
Podziel się

Diagnostyka stomatologiczna opiera się m.in. na przeprowadzeniu przez dentystę wywiadu oraz sprawdzeniu kondycji jamy ustnej pacjenta. Specjalista może także zlecić wykonanie badań obrazowych. Pozwalają one wykryć różnego rodzaju schorzenia jamy ustnej i w porę wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakie rodzaje RTG zębów Ruda Śląska można wyróżnić?

RTG zębów Ruda Śląska – kiedy się je wykonuje?

Stomatolodzy dość często zlecają swoim pacjentom wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Wgląd w nie pozwala postawić odpowiednią diagnozę i ocenić stan jamy ustnej. RTG zęba Śląsk wykonuje się m.in. przed rozpoczęciem leczenia endodontycznego, wybraniem aparatu ortodontycznego lub założeniem implantów. W wielu przypadkach wykrywa także pierwsze stadia próchnicy.

RTG zęba Śląsk – jakie rodzaje zdjęć są dostępne?

RTG zębów to proste i szybkie badanie obrazowe, które dobiera się w zależności od tego, z jakim problemem boryka się pacjent. Stomatolog – na podstawie zdjęcia, które otrzymuje – może ocenić zmiany rozwijające się w jednym zębie lub na większej powierzchni jamy ustnej. Jakie rodzaje RTG zęba Ruda Śląska są dostępne w Paniówkach? Wymienić tutaj można m.in.:

  • pantomograficzne zdjęcie zębów (nazywane też panoramicznym RTG zębów) – najbardziej rozległe zdjęcie, obejmuje wszystkie zęby i pozwala całościowo spojrzeć na kondycję jamy ustnej;
  • punktowe zdjęcie zęba – najczęściej wykorzystuje się je podczas leczenia kanałowego; dzięki niemu można m.in. ocenić, w jakim stopniu stan zapalny obejmuje dany ząb;
  • cefalometryczne RTG – obejmuje nie tylko zęby, ale także kości czaszki i zatoki; zwykle wykonuje się je w celu ocenienia rodzaju wad zgryzu oraz ich wpływu na inne struktury w obrębie twarzy; przydaje się szczególnie podczas wdrażania leczenia ortodontycznego.

RTG zęba Ruda Śląska – czy jest potrzebne skierowanie na badanie? Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania?

Pacjenci często pytają o ryzyko związane z wykonywaniem badań obrazowych. Warto zaznaczyć, że RTG zębów Śląsk jest mało inwazyjne – jednak promieniowanie rentgenowskie (nawet przy wykorzystaniu nowoczesnej aparatury) nie pozostaje obojętne dla organizmu. Dlatego właśnie, by wykonać diagnostykę tego typu, konieczne jest posiadanie skierowania – może je wystawić zarówno stomatolog, jak i lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dotyczy to nie tylko placówek, które realizują świadczenia z NFZ, ale także prywatnych. Wyjątkiem jest punktowe zdjęcie zęba – w tym przypadku nie jest wymagane skierowanie. Przeciwwskazaniem do wykonania RTG zębów Ruda Śląska może być ciąża. Nie zaleca się go także u dzieci poniżej 5. roku życia.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.