sob.. cze 15th, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Wyrywanie zębów mądrości – czy należy usuwać ósemki?

zdrowe zęby, denysta
Podziel się

Zęby mądrości często rozwijają się dopiero w wieku dorosłym. W wielu przypadkach w kości szczęki nie ma wystarczającej ilości miejsca, aby zmieścić ósemki w rzędzie zębów, co powoduje przemieszczenie i możliwe komplikacje wynikające z niewspółosiowości. Czy i kiedy usunąć ósemki?

Czym są zęby mądrości i czy należy usuwać ósemki?

Zęby mądrości to najbardziej wysunięte do tyłu zęby trzonowe człowieka. Są pozostałością ewolucji. Ludzka szczęka przez tysiąclecia stała się mniejsza, dlatego dzisiaj zwykle nie ma dla nich miejsca.

Ósemki zazwyczaj wyrzynają się u pacjentów w wieku od 17 do 21 lat, ale mogą też pojawić się znacznie później.

Pacjenci często pytają, czy trzeba usuwać ósemki. Ponieważ zęby często nie mają wystarczającej ilości miejsca, mogą powodować silny dyskomfort. W przypadku braku miejsca dentyści zalecają ekstrakcję.

Kiedy i czy trzeba usunąć ósemki?

Istnieje wiele powodów, dla których warto usunąć zęby mądrości. Najczęstsze przyczyny to brak miejsca, próchnica lub ryzyko zapalenia.

Czy należy usuwać ósemki, zależy od kilku czynników. W wielu przypadkach konieczna jest interwencja, Zęby mądrości często mają mało miejsca. Może więc być tak, że naciskają na sąsiednie zęby i je uszkadzają. Aby temu zapobiec, bardzo przydatne może być usunięcie ósemki. W przeciwnym razie ząb mądrości może przemieścić sąsiedni ząb lub nawet cały rząd zębów.

Ósemki, które nie wyrżnęły się, mogą być przyczyną bólu i ograniczeń. W zależności od sytuacji czasami konieczne jest chirurgiczne usunięcie zęba. Dentysta podczas regularnych, rutynowych badań kontrolnych informuje pacjenta o stanie jego zębów i decyduje, czy trzeba usunąć ósemki.

Ekstrakcja zębów mądrości

Z reguły wykonuje się prześwietlenie szczęki, w którym zęby są wyraźnie widoczne. W szczególnych przypadkach, na przykład, jeśli zęby mądrości znajdują się w pobliżu ważnych struktur anatomicznych i nerwów, warto wcześniej wykonać zdjęcie rentgenowskie 3D, aby zapewnić niezawodne leczenie.

Usunięcie zębów mądrości to absolutna rutyna dla stomatologa chirurgicznego. W większości przypadków leczenie ambulatoryjne znieczuleniem miejscowym jest w zupełności wystarczające. Niespokojnym pacjentom można pomóc za pomocą środków uspokajających lub znieczulenia ogólnego. Podczas zabiegu nie odczuwa się bólu, a jedynie uczucie ucisku.

Ryzyko interwencji

Usuwanie zębów mądrości jest procedurą rutynową. Niemniej jednak, jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, mogą wystąpić powikłania. Najczęstszą konsekwencją jest infekcja rany. Może również wystąpić krwawienie.

Bardzo rzadko dochodzi do uszkodzenia nerwów. Może to skutkować tymczasowym lub, rzadko, trwałym drętwieniem.

Innym możliwym, ale również rzadkim powikłaniem podczas lub po usunięciu jest złamanie szczęki. Dzieje się tak, ponieważ dolne ósemki są słabymi punktami kości szczęki.

Próchnica — kiedy usunąć ósemki?

Zęby mądrości są zwykle trudne do wyczyszczenia, nawet jeśli całkowicie się wyrżnęły. Ponieważ reprezentują tylne zęby trzonowe, zwykle trudno je wyczyścić szczoteczką do zębów. Ósemki są zatem często dotknięte próchnicą częściej niż inne zęby. Jeśli zęby mądrości już w pełni wyrżnęły, zwykle można je szybko i łatwo usunąć w warunkach ambulatoryjnych.

Zęby mądrości zlokalizowane w szczęce

Jeśli ósemki nadal znajdują się w szczęce, procedura jest nieco bardziej skomplikowana. Aby je usunąć, należy też usunąć błonę śluzową i kość. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Przy tego typu operacji należy spodziewać się lekkiego bólu lub obrzęku.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.