niedz.. kwi 21st, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Zabiegi stomatologiczne – co można zrobić, żeby nie bolało?

zdrowe zęby, dentysta
Podziel się

Powodem, dla którego tak mało osób regularnie chodzi do stomatologa, jest często obawa bólu. Nic dziwnego, odczucia towarzyszące borowaniu czy podawaniu zastrzyków w dziąsło nie są przyjemne, choć tak naprawdę silniejszego bólu, na przykład głowy, można doświadczać na co dzień. Poza tym osoby mające takie obawy powinny zdawać sobie sprawę z tego, że współczesna stomatologia zna efektywne sposoby na radzenie sobie i z bólem, nawet najsilniejszym, i ze strachem pacjentów. Można zatem zagwarantować, że nic nie będzie bolało, a nawet może to zagwarantować sobie sam pacjent. Jak? Wystarczy, że będzie odwiedzał stomatologa systematycznie, a nie wtedy, gdy ząb boli go tak, że już nie może wytrzymać. Im bowiem mniejszy ubytek, tym łatwiej i szybciej jest go wyleczyć, a także można liczyć na brak bólu, więc nawet znieczulenie nie będzie konieczne.

Co poza tym?

Silne znieczulenia to fakt, poza tym niejedna klinika stomatologiczna Zabrze podaje je komputerowo. Pozwala to na precyzyjne dawkowanie środka znieczulającego, co daje pewność, że nawet przy silniejszym bólu pacjent nie będzie go odczuwał, jak również znieczulenie nie osłabnie w czasie przedłużającego się zabiegu.

A co z osobami, której boją się przede wszystkim zastrzyku?


Niestety w wielu przypadkach nie da się go uniknąć, ale za to stomatolog Zabrze może posmarować wcześniej dziąsło pacjenta maścią znieczulającą z lidokainą, dzięki czemu nie poczuje on iniekcji. Jeśli zaś ktoś boi się samego widoku igieł, powinien po prostu… zamknąć oczy. W przypadku zaś szczególnie bojaźliwych, zestresowanych czy opornych pacjentów, czyli zwłaszcza dzieci, zastosować można sedację wziewną, czyli gaz rozweselający. Podawanie tej substancji nie tylko sprawia, że pacjent nie odczuwa bólu, ale też niweluje jego stres, sprawia, że zupełnie się rozluźnia, a nawet lekko “odpływa”, wobec czego nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co się wokół niego dzieje. Poza tym nie ma wyraźnych wspomnień z zabiegu, co jest świetnym sposobem, by uniknąć traumy.

Najbardziej radykalnym sposobem na znieczulenie i zniwelowanie stresu pacjenta, jaki zaproponować może stomatolog Zabrze, jest narkoza, którą podaje oczywiście obecny w czasie zabiegu stomatolog. Rozwiązanie to stosuje się też na przykład wtedy, gdy przewidywany jest skomplikowany, długi zabieg, w trakcie którego pacjent musi mieć otwarte usta przez długi czas – w przypadku jego świadomości mogłoby to być trudne do wytrzymania.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.