niedz.. kwi 21st, 2024

STYLDOWOLNY.PL

Portal ogólnotematyczny

Dla kogo przeznaczone są protezy overdenture?

dentysta, stomatolog
Podziel się

Protetyka stomatologiczna to dziedzina, która zajmuje się odtwarzaniem zębów utraconych przez pacjenta. Obecnie jest na tyle rozwinięta, że wykonana u protetyka proteza wyglądem przypomina naturalne zęby. W ostatnim czasie wielu pacjentów wybiera rozwiązanie, którym jest proteza overdenture – montowana na korzeniach własnych zębów lub implantach. Dowiedz się, co to jest proteza overdenture i kiedy możesz z niej skorzystać, czytając poniższy tekst.

Co to jest proteza overdenture?

Proteza overdenture to rodzaj protezy całkowitej. Montuje się ją na zębach lub korzeniach zębowych pacjenta albo na implantach. Pacjenci, którzy nie mają własnych zębów najpierw muszą mieć wszczepione implanty. U pacjentów, którzy zachowali częściowe uzębienie, proteza osadzana jest na nim.

Liczne zalety protezy overdenture sprawiają, że wielu pacjentów, mimo wysokich kosztów, decyduje się na jej zakup. Przygotowanie takiej protezy nieco różni się od tradycyjnej protezy akrylowej. Poniżej przeczytasz, na czym polega.

Jak długo przygotowywana jest proteza overdenture?

Pierwsze wizyty stomatologiczne to czas, w którym stomatolog musi przygotować zęby pacjenta do osadzenia protezy. Najczęściej trzeba je zeszlifować, a jeśli mają ubytki, najpierw wyleczyć.

U pacjentów bez zębów trzeba najpierw przygotować implanty – najczęściej wystarczają dwa lub cztery. To wydłuża czas oczekiwania na protezę, bo kość po wszczepieniu implantów musi się zagoić.

Po przygotowaniu jamy ustnej na protezę protetyk pobiera wycisk, na podstawie którego przygotuje protezę. Wspólnie z pacjentem wybiera też kształt, wielkość i kolor zębów.

Po kilkunastu dniach pacjent może przymierzyć protezę. Jeśli jest dobrze dopasowana, leczenie dobiega końca. Czasem zdarzają się drobne poprawki polegające na doszlifowaniu protezy. Najczęściej można wykonać je na miejscu w gabinecie.

Zalety protezy overdenture

Proteza overdenture trzyma się w jamie ustnej stabilniej niż zwykłe protezy zębowe. W przypadku górnej szczęki akrylowa podstawa nie zasłania podniebienia, więc nie blokuje kubków smakowych.

Ryzyko, że proteza wypadnie podczas śmiania się albo zagryzania większych kawałków pokarmu jest wyeliminowane dzięki specjalnym zatrzaskom, które utrzymują protezę na właściwym miejscu.

Dzięki sposobowi montażu proteza overdenture nie niszczy dziąseł, ponieważ amortyzują ją zęby filarowe lub implanty, na których jest osadzona.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.